vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát

     Helena Kadečková: Soumrak bohů, 2. vydání
Doslov napsala Helena Kadečková.
Ilustrace Klára Folvarská-Roseová.
Graficky upravila Klára Folvarská-Roseová. .
Vázané, 232 stran, černobílé ilustrace, 249 Kč, rok vydání: 2009, vydání druhé,
ISBN 978-80-7299-098-6.  o knize
  o autorovi


Nové vydání českého souboru staroseverských mýtů a bájí, jejichž autorkou je naše přední nordistka, která středověké mýty převyprávěla překrásnou, živou a čtivou češtinou. Váz., 240 str., černobílé ilustrace, 249 Kč,, ISBN 978-80-7299-098-6.
O knize

Kniha Soumrak bohů je českým beletristickým zpracováním dvou islandských rukopisů ze 13. století -- sbírky severských mytologických a hrdinských básní Starší Edda a prozaického převyprávění mytologie od islandského dějepisce Snorriho Sturlusona (Mladší nebo Snorriho Edda). Naše přední nordistka Helena Kadečková přibližuje čtenářům jejich obsah o něco výpravnější, zábavnější a především ucelenější formou a zároveň poskytuje představu o prostředí, v němž se tyto mýty a báje rodily.
Vyprávění o vzniku a zániku světa, o životě, radostech a strastech bohů, obrů, skřítků i lidí, jež autorka obohacuje barvitými charakteristikami hlavních postav, nabízí čtenářům pohled do svérázného světa staroseverských mýtů. Čtenářský dojem pak navíc umocňuje bohatý, živý jazyk.
Knihu doplňují ilustrace mladé výtvarnice Kláry Folvarské-Roseové, které osobitě evokují atmosféru severské mytologie.

  zpět na začátek
O autorovi

Helena Kadečková
Helena Kadečková (nar. 1932) je docentkou severských literatur na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vystudovala germanistiku a nordistiku na této fakultě a islandštinu na univerzitě v Reykjavíku. Zabývá se výzkumem a překládáním norské a islandské literatury a zvláštní pozornost věnuje severské mytologii a skandinávskému středověku. Z nejstaršího severského písemnictví přeložila pro české čtenáře Ságu o Ynglinzích a Eddu Snorriho Sturlusona (1988) a Příběh Amleta, prince jutského z dánské kroniky Saxa Grammatika (1996). Roku 1971 publikovala knížku pro děti Óli, tvůj kamarád z Islandu.

  zpět na začátek