vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát

     Jonathan Lynn: Mayday
Z anglického originálu Mayday, vydaného nakladatelstvím Xlibris Corporation, Philadelphia 2001, přeložil Jan Klíma.
Vázané, 336 stran, 249 Kč, rok vydání: 2008, vydání první,
ISBN 978-80-7299-092-4.  o knize
  o autorovi
  ukázka z knihy


Další skvělý humoristický román od autora knih „Jistě, pane ministře“ a „Jistě, pane premiére“, ve kterém i tentokrát zažijeme radost ze slovních šarvátek a vtipných glos. Hlavním hrdinou je Ernest Mayday, britský autor dvou bestselerů žijící v Hollywoodu, který má všechno - kromě nápadu, jak napsat další knihu. A tak když náhodou natrefí na inzerát a odpoví neznámé Joanně, cítí, že se mu nabízí řešení, jak vybřednout z tvůrčí krize... Váz., 336 stran, 249 Kč, ISBN 978-80-7299-092-4.
O knize

"Joanna zoufale potřebuje 10 000$ - hned, anebo co nejdřív. Udělám cokoliv."
Ernest Mayday, britský autor dvou bestsellerů, má peníze, krásnou milenku i dům v Beverly Hills. Má všechno - kromě nápadu na další knihu. A tak když náhodou natrefí na inzerát a odpoví neznámé Joanně, cítí, že se mu nabízí řešení, jak vybřednout z tvůrčí krize. To ona se stane hlavní postavou jeho nové knihy. Mayday potřebuje zápletku a Joanna peníze. Přestože jsou oba nedůvěřiví a jejich vztah, ve kterém se navzájem využívají, je racionální, začne Joanna Maydaye přitahovat a on si ji přeje lépe poznat, aby ji mohl přesvědčivě popsat. Román mu roste pod rukama. Říká mu však Joanna pravdu? Je Mayday nezaujatým pozorovatelem, který objektivně líčí skutečnost, nebo se stává voyerem? Co když je jen divákem při promyšleném představení? Mayday, který se teprve nedávno usadil na Západním pobřeží, pozoruje losangeleskou smetánku s odstupem a komentuje události s kousavým sarkasmem. Ví, že vznikající román je to nejlepší, co kdy napsal, ale neuvědomuje si, že se zaplétá do sítě, kterou sám pomohl uplést. Čím je děj románu napínavější, tím se sám – jako jedna z postav románu – ocitá ve větším nebezpečí. Vše spěje k překvapivému konci.
Čtenář při čtení zažije radost ze slovních šarvátek, ekvilibristik a vtipných glos, jakými Jonathan Lynn okouzlil ve slavných seriálech Jistě, pane ministře a Jistě pane premiére. Tentokrát nám otevírá svět filmu, snobských hollywoodských režisérů a scénáristů, filmových hvězdiček a producentů, univerzitních profesorů, smetánky, která navštěvuje drahé kurzy duševní hygieny a holduje zdravému způsobu života ve městě pokrytém téměř nedýchatelným smogem.

  zpět na začátek
O autorovi

Jonathan Lynn
Spisovatel, režisér, scénárista a herec Jonathan Lynn se narodil 3. dubna 1943 v anglickém Bathu. Při studiích práva v Cambridgi (kde dříve studoval také jeho strýc - izraelský politik a diplomat Abba Eban) se začal věnovat amatérskému divadlu. Po studiích se živil psaním scénářů pro sitcomy a hraním v televizi. U nás je známý seriál Doktor v domě, ve kterém ztvárnil roli irského medika Dannyho Hooleye. Největší slávy dosáhl spoluautorstvím (společně s Antony Jayem) dnes již klasických britských komediálních seriálů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére, za které získali množství ocenění: řád britského impéria, BAFTA Writers Award, Broadcasting Press Guild Award, Pye Television Writers Award, CableACE Award Best Written Comedy Series, a Special Award from the Campaign For Freedom Of Information. Jejich knihy napsané podle těchto seriálů byly přeloženy do mnoha jazyků a stále patří k bestsellerům. Kromě režírování a účinkování v televizních filmech, psaní a produkování divadelních her se prosadil také jako filmový režisér. Velkými hity se staly filmy Můj bratranec Vinny (1992) a Můj soused zabiják (2000). Se svou ženou Ritou má syna Edwarda (1973) a žije v Los Angeles.

  zpět na začátek
Ukázka z knihy

S povzdechem se znova zadíval do LA Weekly. Přímo uprostřed rubriky Různé uviděl inzerát: Joanna zoufale potřebuje 10 000$ - hned anebo co nejdřív. Udělám cokoliv. Betonové závaží, které ochromovalo jeho mysl, se začalo drolit. Zíral na inzerát s obavou, že jeho naděje mohou být liché. Joanna zoufale potřebuje 10 000$ - hned anebo co nejdřív. Udělám cokoliv. Jaké asi tak odpovědi může ta dívka na takovýhle inzerát dostat? Žádnou odbornost neuvedla. Ale napsala, že udělá cokoliv. Ernestovi připadalo zřejmé, že jediné nabídky, které dostane, budou vyžadovat něco ilegálního. Za nic jiného by přece nikdo takovou částku nezaplatil... A nebude takový potenciální zaměstnavatel nutně uvažovat o tom, že se pak té holky zbaví? Mohou po ní žádat něco vzrušujícího, něco nebezpečného? Bude ochotná riskovat? Přesně to ale v inzerátu nabízela. Ernest Mayday si uvědomil, že základ zápletky má na dosah ruky a přitom ji ani nemusí sám vymýšlet. Třeba tu holku vyhledají kolumbijští pašeráci drog... Iráčtí teroristé, kteří budou chtít dopravit bombu do nějakého velkého letadla. Ernest Mayday cítil v kostech, že jeho další literární kariéra závisí na tom, aby ta holka přistoupila na návrhy, které dostane.
Ať už se jí přihodí cokoliv, cítil, že to bude to pravé ořechové. Tohle bude okno, jímž nahlédne do toho skutečného života. Pořád sice ještě neměl žádný nápad, ale teď najednou věděl, jak ho dostat.

  zpět na začátek