vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát

     Sarah Dunant: Zrození Venuše
Z anglického originálu The Birth of Venus, vydaného nakladatelstvím Virago Press, Londýn 2004 , přeložila Olga Turečková.
Vázané, 320 stran, 279 Kč, rok vydání: 2006, 1. vydání první
ISBN 80-7299-086-1.  o knize
  o autorce


Historický román se odehrává na přelomu patnáctého a šestnáctého století ve Florencii. Hrdinkou románu je Alessandra Cecchi, mladá šlechtična významné florentské rodiny Cecchiů. Obdivuje malířství a sama se snaží po nocích malovat. V pohnutých osudech první lásky sledujeme její dozrávání v sebevědomou ženu i její volbu zabezpečit se svazkem se stárnoucím ženichem, s nímž ji smiřují stejné záliby i obdiv pro umění. Váz., 320 stran, 279 Kč, ISBN 80-7299-086-1.O knize

Historický román se odehrává na přelomu patnáctého a šestnáctého století ve Florencii, kde se v bouřlivém kvasu rodí nová doba. Umírá Lorenzo de´ Medici, uznávaný vládce Florencie i mecenáš umění, je vyhlášena republika. Aristoteles a Platón jsou ve stejné vážnosti jako Písmo svaté. Módou se staly uhlazené způsoby, které však neznamenají mravnost. Budují se nové paláce, ale i stará sídla dostávají novou výzdobu. Hrdinkou románu je zbožná, neobvykle vzdělaná a chytrá Alessandra, mladičká šlechtična z významné florentské rodiny Cecchiů. Obdivuje malířství, sama po nocích maluje a jejím největším přáním je přesvědčit některého z malířských mistrů, aby ji přijal do své dílny. V pohnutých osudech první lásky sledujeme její dozrávání v sebevědomou ženu i její volbu zabezpečit se svazkem se stárnoucím mužem, se kterým ji sbližují stejné záliby i obdiv pro umění. Alessandra si uvědomuje změny, kterými prochází její město. Chování Florenťanů se stává pokrytecké a ustrašené. Román mistrně vylíčil pohnuté události čtyř let vlády kazatele Girolama Savonaroly. Město je jakoby uhranuté jeho fanatismem. „Boží armáda“ pronásleduje hříšníky, na náměstí Piazza della Signoria hoří obrazy a umělecká díla v obrovské vatře, v níž mají shořet všechny „marnosti“, které odvádějí kajícníky od cesty k Bohu a uskutečnění „Nového Jeruzaléma“. Roku 1497 byl Savonarola exkomunikován a o rok později na podobné hranici posmrtně upálen.

  zpět na začátek
O autorce

Britská spisovatelka, novinářka a kritička Sarah Dunant začínala jako herečka a producentka v BBC Radio roku 1974. Uváděla v Radiu 4 „Woman’s Hour“, a v BBC Television „The Late Show“. Několik let byla moderátorkou známého uměleckého pořadu BBC Radio 3 „Night Waves“. Spolupracuje s mnoha britskými nakladateli i jako redaktorka a editorka. Napsala osm románů a redigovala dvě knihy esejů. Její detektivní příběhy se soukromou detektivní agentkou Hannah Wolfe byly oceněny kritikou i čtenáři. Nyní se plně věnuje psaní a připravuje romány „Transgressions“ (Provinění, 1997) a „Mapping the Edge“ (Zobrazení hrany, 1999) pro filmové ztvárnění. Dva poslední romány „Zrození Venuše“ (The Birth of Venus, 2003) a „In the Company of the Courtesan“ (Ve společnosti kurtizány, 2006) se odehrávají v renesanční Itálii. Sarah Dunant má dvě děti a žije střídavě v Londýně a Florencii.

  zpět na začátek