vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát





     Fik Meijer: Gladiátoři
Z holandského originálu Gladiatoren, vydaného nakladatelstvím Atheneum - Polak & Van Gennep, Amsterdam 2004, přeložila Petra Schürová.
Vázané, 224 stran, 189 Kč, rok vydání: 2006, 1. vydáníí
ISBN 80-7299-085-3
Kniha vyšla za finančního přispění FOUNDATION FOR THE PRODUCTION AND TRANSLATION OF DUTCH LITERATURE.


  o knize
  o autorovi


Starověký Řím se svou impozantní kulturou byl mimo jiné také dějištěm krutých gladiátorských zápasů, které byly tak populární, že byly denním tématem hovorů v krčmách a že se na nadcházející zápasy uzavíraly sázky. V knize Gladiátoři autor popisuje nejprve historii vzniku gladiátorských show, pozadí a způsoby boje gladiátorů. Dozvíme se, jaké bylo společenské postavení gladiátorů, odkud pocházeli, kolik vydělávali oni sami a kolik jejich lanisté, jak velkou šanci měli na přežití, jaká zvěř bojovala v aréně, i jak byla do arény dopravována. Autor se zabývá i takovými detaily, jak se organizátoři po zápasech zbavovali mrtvých těl lidí i zvířat. Knihu doplňují kapitoly o „zrušení“ gladiátorských zápasů, o pozdějších osudech Kolosea a o filmech Spartakus a Gladiátor. Váz., 224 stran, 189 Kč, ISBN 80-7299-085-3.



O knize

Starověký Řím se svou impozantní kulturou byl mimo jiné také dějištěm krutých gladiátorských zápasů, které byly tak populární, že byly denním tématem hovorů v krčmách a že se na nadcházející zápasy uzavíraly sázky. Krátký pohled do historii prozrazuje, jak se násilí předváděné v arénách v různých formách udrželo dodnes. Ve středověké Evropě vznikla jejich varianta, duel – zuřivý souboj se smrtícími zbraněmi, a později formální souboj, který brali jeho účastníci jako obřadnou a ritualizovanou formu přípustného násilí. Veřejné úřední popravy, které byly při gladiátorských představeních v Římě prováděny za poledních přestávek, v Evropě skončily až koncem osmnáctého století. Přestože násilí dnes veřejnost kritizuje, neuplyne jediná hodina, aby na jednom z mnoha televizních kanálů neběžel film, v němž hraje vražda nebo zabití zásadní roli. Také sledování zápasnických sportů je populární. Zdá se, že násilí moderního člověka fascinuje stejně jako obyvatele starého Říma. Z knihy Gladiátoři si čtenář může udělat představu o gladiátorech a jejich zápasech. Autor popisuje nejprve historii vzniku gladiátorských show, pozadí a způsoby boje gladiátorů. Dozvíme se, jaké bylo společenské postavení gladiátorů, odkud pocházeli, kolik vydělávali oni sami a kolik jejich lanisté, jak velkou šanci měli na přežití, jaká zvěř bojovala v aréně, i jak byla do arény dopravována. Autor se zabývá i takovými detaily, jak se organizátoři po zápasech zbavovali mrtvých těl lidí i zvířat. Knihu doplňují kapitoly o „zrušení“ gladiátorských zápasů, o pozdějších osudech Kolosea a o filmech Spartakus a Gladiátor.

  zpět na začátek




O autorovi

Autor Fik Meijer je vysokoškolský učitel antických dějin na Univerzitě v Amsterdamu, překladatel a spisovatel. Publikoval mj. Císaři neumírají v posteli (Keizers sterven niet in bed), Pavlova plavba do Říma (Paulus´ zeereis naar Rome), Závody kolesek (Wagenrennen). Jeho knihy jsou seriózními historickými studiemi a jsou charakterizovány jako „rekonstrukce“.

  zpět na začátek