vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát

     Helen Fieldingová: Bujná fantazie Olivie Joulesové
Z anglického originálu Olivia Joules and the Overactive Imagination, vydaného nakladatelstvím Picador, Londýn 2003, přeložila Alexandra Fraisová.
Vázané, 244 stran, 198 Kč, rok vydání: 2004, 1. vydání,
ISBN 80-7299-080-2


Nejnovější román autorky Deníku Bridget Jonesové. Hrdinka Olivia Joulesová je protipólem Bridget. Je nezávislou mladou ženou, toužící po úspěchu, pro který se snaží zdokonalit ve všem možném. Jako novinářka se seznámí s mužem, kterého začne podezírat, že je terorista, a rozhodne se ho odhalit… Není pochyb o tom, že Fieldingová umí psát i něco jiného než deníky, opět je vtipná a sarkasticky komentující své okolí.

  o knize
  o autorce
  ukázka z knihy
O knize

Jmenuje se Joulesová. Olivia Joulesová.
A ne, není tajnou agentkou s povolením zabíjet, ačkoli by se jí ráda stala. Je anglickou novinářkou, která kvůli příliš "bujné fantazii" přišla o pozici zahraniční zpravodajky a musí proti své vůli psát o životním stylu, a z toho Pullitzerova cena nekouká. Olivia se však nevzdává a při své honbě za opravdovým příběhem narazí v Miami na přitažlivého (a podezřelého) francouzského filmového producenta Ferama s velmi nepřesvědčivým francouzským přízvukem. A když teroristé vyhodí do vzduchu luxusní výletní loď, Pierre Feramo, který s Olivií nezastřeně flirtuje, je rázem ještě podezřelejší. Je to skutečně nebezpečný fanatik, kterému drahá vína, velkolepé jachty a suita dychtivých filmových hvězdiček slouží jako zástěrka plánu na zničení západní civilizace? Nebo jde jen o výplod Oliviiny bujné fantazie?
A tak se ve snaze zjistit, zda je Feramo za a) terorista, b) milionářský playboi, c) vyšinutý zabiják, nebo za d) všechno dohromady, Olivia vydá na nebezpečnou misi.
Helen Fieldingová ve své prozatím poslední knize z roku 2003 dokázala svůj vypravěčský talent tentokrát na poli špionážního thrilleru a vytvořila moderní komickou hrdinku, která je štíhlá, odvážná a sexy, a má přitom v sobě dost potrhlosti nato, aby si podmanila čtenáře stejně jako Bridget Jonesová.


  zpět na začátek
O autorce

Helen Fieldingová se narodila roku 1959 v malém průmyslovém městečku Morley v hrabství Yorkshire v rodině ředitele místní textilky, její matka byla v domácnosti a starala se o čtyři děti. Helen vystudovala univerzitu v Oxfordu a poté pracovala deset let v televizi - pro BBC například natočila dokumentární seriál o Africe. Vlastní zážitky z afrického pobytu zachytila v roce 1994 ve svém prvním románu Celebrity pro Afriku (česky Aurora, 2003). Obrovský úspěch jí přinesly dva romány s hlavní hrdinkou Bridget Jonesovou (Deník Bridget Jonesové, česky Aurora 1998 a 2001, a Bridget Jonesová - S rozumem v koncích, česky Aurora 20011 a 2004), s níž se četné čtenářky ztotožnily. Helen Fieldingová se rovněž podílela na scénářích k obou filmům o Bridget Jonesové, které se setkaly s mimořádným diváckým ohlasem. Její prozatím poslední knihou je román z roku 2003 s názvem Bujná fantazie Olivie Joulesové. Helen Fieldingová žije střídavě v Londýně a Los Angeles. V roce 2004 se jí a jejímu dlouholetému partnerovi - herci a scénáristovi Kevinu Curranovi narodilo první dítě - syn Dashiell.

  zpět na začátek
Ukázka z knihy

...Položila kufr na postel a začala láskyplně vybalovat obsah, který jí z pokoje udělá domov. Poslední položkou byla jako vždy krabička poslední záchrany, kterou schovala pod polštář. Nebylo zrovna moudré přenášet ji letištní kontrolou, ale nosila ji už dlouho. Vypadala jako stará plechovka na tabák. Koupila ji v jednom obchůdku s vybavením pro dobrodruhy před nádražím v Eustonu. Víčko mělo zespodu zrcátko na případné vysílání signálů. Byl tam i držák, kterým se krabička mohla přeměnit v miniaturní pánvičku. Uvnitř se nacházela:
jedlá svíčka,
kondom na přenášení vody,
vata,
permanganát potaše na čištění ran a zapalování ohně,
háčky na ryby,
oko na králíky,
pilka na železo,
voděodolné zápalky,
křesadlo,
fluorescenční páska,
žiletky,
kompas
a miniaturní baterka.
Nic z toho nikdy nepoužila, jenom kondom - který už několikrát vyměňovala - a vatu, když v hotelu zrovna neměli odličovací tamponky. Ale věděla jistě, že jednoho dne jí krabička zachrání život, neboť jí pomůže získat vodu v poušti, uškrtit únosce nebo vydat signál z opuštěného atolu prolétávajícímu letadlu. Do té doby bude sloužit jako talisman. Olivia nikdy nepovažovala svět za nějak zvlášť bezpečné místo...

  zpět na začátek