vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát

     O'Carroll, Brendan: Agnes Browneová
Z anglického originálu The Mammy přeložila Barbora Puchalská.
Kniha vyšla za finanční podpory ILE (Translation Fund), Dublin, Irsko.
Vázané, 160 stran, 149 Kč, rok vydání: 2000, 1. vydání
ISBN 80-85974-95-9


  o knize
  o autoroviO knize

Agnes Browneové se sice objevují tradiční postavy irského románu z dělnického prostředí - udřená matka, početná katolická rodina, tyranský otec-alkoholik, ale Brendan O'Carroll se dívá na život nejchudších irských vrstev s nadhledem a lehkou ironií. Hlavní hrdince Agnes Browneové hned v první kapitole zemře manžel, ale záhy zjistí, že se toho pro ni zase tolik nezměnilo - a když, tak k lepšímu -, a tak místo truchlení nad jeho smrtí začíná konečně "žít".
      Kromě starostí o svých sedm potomků a o zelinářský stánek si najde čas poklábosit si se svou nejlepší přítelkyní Marion i zajít na skleničku do oblíbeného baru. Když je jí nejhůř, pustí si desku svého oblíbeného Cliffa Richarda a sní o tom, že si s ním jednoho dne zatančí.
      Ani v těch nejkrušnějších chvílích ji neopouští smysl pro humor, a přestože se s ní život nijak nemazlí, Agnes zůstává stát pevně na nohou a dokáže se vysmát sama sobě i svým romantickým snům. Oporu nachází v nejstarším synovi Markovi, který po smrti otce beze slova nastupuje na jeho místo. Osud sice dokáže být krutý, ale na každého se aspoň jednou usměje štěstí. I Agnes se nakonec dočká splnění svého snu. Předtím však musí kromě jiného vysvětlit Markovi, proč slimejšům rostou chlupy, nebo zachránit dceřinu čest a vzít pedantskou jeptišku po hlavě okurkou.

  zpět na začátek
O autorovi

Brendan O'Carroll a Anjelica Huston
Brendan O'Carroll se narodil v dublinské čtvrti Stonybatter v roce 1955 jako nejmladší z jedenácti dětí poslankyně Irského parlamentu. Ve dvanácti letech odešel ze školy a vystřídal několik zaměstnání - pracoval například jako číšník, vedoucí diskotéky nebo malíř. Zlomem v jeho životě se stalo vystoupení v populárním televizním zábavním programu - O'Carroll na sebe okamžitě přitáhl pozornost diváků i producentů.
      V současné době je Brendan O'Carroll nejenom nejpopulárnějším irským komikem, ale i známým dramatikem a autorem nesmírně úspěšného rozhlasového seriálu "Synové paní Browneové", v němž se poprvé objevila Agnes Browneová, hlavní hrdinka dnes již slavné trilogie "The Mammy" (Agnes Browneová), "The Chisellers" (Podfukáři) a "The Granny" (Babička). Nedávno vydal svou poslední knihu "Sparrow's Trap" (Vrabčí klec) z boxerského prostředí.
      V roce 1999 se kniha "Agnes Browneová" dočkala své filmové podoby. Režie i titulní role se ujala slavná Anjelica Huston.

  zpět na začátek