vydané knihy
  ediční plán
  o nakladatelství
  distribuce
  knihkupectví
  antikvariát

     Straub, Peter: Julie (ROZEBRÁNO)
Z anglického originálu Julia přeložil Jiří Janda.
Vazané, 224 stran, 189 Kč, rok vydání: 1997, 1. vydání
ISBN 80-85974-35-5


  o knize
  o autorovi
  ukázka z knihy
O knize

Juliin příběh začíná téměř idylickou scénou - Julie jedná s agentem o pronájmu domu a vidí malou holčičku, která jí připomíná dcerku Kate. Čtenář v tuto chvíli o Julii nic neví, netuší, co se vlastně v minulosti odehrálo, a toto nevědomí ho provází v podstatě až do konce knihy. Atmosféra tajemství a narůstající hrůzy při odhalování minulých i současných záhad obklopují hlavní hrdinku neustále, v bdělém stavu i ve spánku, a neponechávají ji ani na okamžik v klidu. Straubovo vypravěčské umění, smysl pro přesně odpozorovaný detail a úporná snaha o to, aby fantazijní složka příběhu nepřekryla a nepotlačila realitu současného Londýna, ještě umocňují čtivost tohoto neobvyklého příběhu z pera jednoho z největších mistrů hrůzostrašné prózy.

  zpět na začátek
O autorovi

Peter Straub se narodil v roce 1943 v Milwaukee v USA, deset let prožil v Anglii, později zakotvil v New Yorku. Stal se - vedle Stephena Kinga - jedním z nejúspěšnějších amerických autorů hororové literatury, jehož knihy vycházejí v milionových nákladech po celém světě. K jeho nejúspěšnějším knihám patří kromě Julie romány Ghost story, Shadowland, Floating Dragon (British Fantasy Award, 1983), Talisman (společně se Stephenem Kingem, česky 1996), Koko (World Fantasy Award, 1989) a Mystery.

  zpět na začátek
Ukázka z knihy

Zůstala stát nad telefonem a čekala, že zavolá znovu, že jí bude vyhrožovat, nutit ji, lhát jí. Když uběhla minuta, aniž zavolal potřetí, pomyslela si: to vytrhnul telefon ze zdi.
      Jenže za pár vteřin se ozval zase.
      "Julie, tady Magnus. Nezavěšuj. Byl jsem tak rozzlobený, že jsem nemohl ani hned telefonovat zpátky. Julie, já tě chci tady. Chci tě tady u sebe. Bojím se o tebe. Jsi tam v nebezpečí, takhle sama."
      Julie cítila, jak tuhne. "Proč jsem v nebezpečí, Magnusi?"
      "Protože jsi sama. Protože potřebuješ pomoc."
      "Právě naopak, Magnusi," odpověděla. "Prvně za poslední dva měsíce si připadám bezpečná. Lily mi slíbila, že ti nezavolá, ale když to holt udělala, tak mi jediné nebezpečí, které si teď umím představit, hrozí z tvé strany. Možná se znovu přestěhuju. Vím, že jsi tady včera v noci byl. Sledoval jsi mě. Až bude potřeba o něčem si promluvit, tak tě do svého domu pozvu. Ale do té doby se drž stranou. Nebo se dostaneš do trapných potíží."
      Dokázala si představit, jak na tohle reaguje: zatíná pěsti, tvář mu rudne a svírá rty.
      "Vem tě čert," řekl. Pro Julii v tom zaklení byla tíha všech těch společných let. Neodpověděla; v příští chvíli Magnus zavěsil. Měla teď pocit, jako když zahájila s Magnusem bitvu - možná že hlavní výsledek jedenácti roků manželství byl v tom, že výhrůžky a proklínání se už dál nehalily za zdvořilosti. Už se znali příliš dobře, aby na sebe mohli být zdvořilí.
      O dvacet minut později Julie poprvé uslyšela zvuk svého domovního zvonku a trhla sebou tak prudce, že se jí vysypala kabelka. Od Magnusova zavolání uběhla právě tak dostatečná doba, aby sem stihl dojet z Hampsteadu s úmyslem přinutit ji vrátit se buď tam -- nebo do nemocnice. U Magnuse nebylo pochyb, že je schopen zase ji celou zpitomělou drogami upoutat na nemocniční lůžko. A mezitím si dokáže najít nějakou právní kličku, kterou z ní udělá svého vězně. Tohle byla nová myšlenka a Julie se přitom, jak cpala věci zpátky do kabelky, rozhodla, že s ním bude fyzicky bojovat - a divoce -, než aby se podvolila a dala se odtáhnout pryč.
      Přikrčila se za velkou hnědou židlí a mezi závěsy vyhlédla směrem ke schodům u vchodu. Viděla jen sražený a zmenšený stín. Potom ta osoba o krok ustoupila a objevila se její podoba. Byl to Mark Berkeley. Julie vyskočila zpoza židle a spěchala ke dveřím. Rozrazila je právě v okamžiku, kdy Mark, který couval, přičemž se dál díval na dům, už sestoupil až na chodník.

  zpět na začátek